Współpraca z pośrednikami nieruchomości

Dla inwestora jedną z najważniejszych osób w zespole jest pośrednik/agent nieruchomości. Jeszcze kilka miesięcy temu uważałem, że nie potrzebuję takiej osoby, bo sam zajmę się wszystkim. Zrobienie zdjęć, wystawienie ogłoszeń, odbieranie telefonów, pokazywanie mieszkania, załatwienie dokumentów czy umówienie notariusza to w końcu łatwe zadania, więc po co niby miałbym płacić niemałą przecież prowizję od sprzedaży? Na szczęście mój wspólnik, Damian Żukiewicz przekonał mnie że warto poza samodzielnym wystawieniem oferty, dać ją też do jakiegoś biura nieruchomości. Jeśli nie chcesz płacić prowizji to zawsze można podnieść cenę w ofercie, którą ma biuro a samemu próbować sprzedać w cenie obniżonej o tą prowizję.

Dzięki temu, że zdecydowałem się dać ofertę do biura nieruchomości, poznałem genialną agentkę – Justynę. Dopiero wtedy zrozumiałem jak dużo może dać taka współpraca. Przede wszystkim na oferty z biur nieruchomości dzwoni więcej klientów. Wydawało mi się to dziwne, że ludzie wolą płacić dodatkowo prowizję za pośrednictwo zamiast zaoszczędzić te pieniądze i kupić bezpośrednio od właściciela. Teraz wiem, że większość ludzi obawia się transakcji na rynku nieruchomości, bo wiążą się one z ogromnymi wydatkami i często kredytem na długie lata, dlatego wolą zapłacić dodatkowo za poczucie bezpieczeństwa i tego, że nad przeprowadzeniem transakcji będzie czuwała osoba z doświadczeniem.

Jeśli trafimy na dobrego pośrednika to najczęściej jego zdjęcia i opis mieszkania zamieszczony w ogłoszeniu będą ciekawsze niż gdybyśmy zrobili je sami. Bardzo ważna jest też sama prezentacja mieszkania, którą doświadczona osoba jest w stanie przeprowadzić wręcz perfekcyjnie. A jeśli mieszkanie jest niezamieszkałe to możesz oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów jeśli dasz pośrednikowi klucze i będziesz jedynie czekał na telefon z informacją o sprzedaży mieszkania bądź negocjacjach cenowych. Tak więc poza płaconą prowizją widzę same plusy korzystania z pomocy pośredników ;)

Sprzedaż sprzedażą ale nieruchomość najpierw trzeba kupić. I tutaj pomoc osoby znającej lokalny rynek jest wręcz nie do przecenienia. Może Ci się wydawać, że znasz swoje miasto, jednak to co o nim myślisz to najczęściej tylko Twoje subiektywne oceny. Ja np. miałem bardzo mylne wyobrażenie na temat rynku nieruchomości w moim mieście. Preferowałem pewne dzielnice a inne uważałem za gorsze. Okazało się jednak, że klienci szukają czegoś zupełnie innego niż ja uważałem za interesujące. Warto skupić się na inwestowaniu w nieruchomości w lokalizacjach poszukiwanych przez klientów. A kto będzie lepiej wiedział czego ludzie szukają jeśli nie pośrednik?

Współpracując z pośrednikiem możemy też uniknąć bardzo kosztownych błędów. Nie można np. oceniać mieszkania jedynie pod kątem ceny. Przekonałem się o tym gdy znalazłem ofertę sprzedaży mieszkania w sąsiednim mieście – 34m2 za 26k. Oferta wstępnie wydawała się bardzo ciekawa ale okazało się, że to jeden z bardzo nieciekawych rejonów, w którym sprzedaż mieszkania graniczy z cudem. Dzięki szybkiej konsultacji z Justyną nie tylko nie zmarnowałem czasu na sprawdzenie tej oferty ale przede wszystkim nie wtopiłem.

Pośrednikom zależy (a przynajmniej powinno ;) ) na tym, żebyś dokonywał dobrych inwestycji. Kiepska oferta, którą trudno sprzedać marnuje tylko czas pośrednika podczas gdy dobra oferta szybko się sprzedaje i przynosi mu pieniądze. Dlatego jeśli pośrednik wie, że dostanie do sprzedaży mieszkanie, które kupimy to będzie mu zależało na tym, aby była to jak najlepsza oferta. Oczywiście zdarzają się też tacy pośrednicy, którzy patrzą tylko na to żeby jak najszybciej zarobić prowizję i wciskają klientom oferty, które w ogóle nie odpowiadają ich wymaganiom. Wtedy trzeba zmienić pośrednika na takiego, który zrozumie nasze potrzeby i będzie nam pomagał w biznesie a nie sabotował go.